Awards

  • 2015

    • Amanda Muggleton

      Glugs Award, Norman Kessell Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role, The Book Club - Ensemble Theatre

    • Amy Lehpamer

      Sydney Theatre Award , Judith Johnson Award for Best Performance by an Actress in a Musical, The Sound of Music

    • Amy Lehpamer

      Glugs Award nomination , Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actor in a Musical, High Society - Hayes Theatre Company

    • Amy Lehpamer

      Helpmann Award nomination, Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical, Once

    • Andrew McFarlane

      ASTRA Award Winner, Most Outstanding Performance by an Actor - Male, Devil's Playground

    • Andrew McFarlane

      AACTA Award Nomination, Best Guest or Supporting Actor in a Television Drama, Devil's Playground

    • Anna Houston

      Glugs Award Nomination, Jeffrey Joynton Smith Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role, Of Mice and Men - Sport for Jove

    • Ash Flanders

      Helmpann Award Nomination, Theatre, Best Play (Sisters Grimm), Calpurnia Descending

    • Ash Flanders

      Green Room Award, Cabaret, Writing, Special Victim

    • Craig McLachlan

      Silver Logie Nomination, Best Actor, The Doctor Blake Mysteries

    • Esther Hannaford

      Green Room Award nomination, Music Theatre - Female in a Leading Role, Nice Work If You Can Get It

    • James Millar

      Sydney Theatre Award , Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Musical, Matilda

    • James Millar

      Glugs Award Nomination, Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in a Musical, Matilda: the Musical - RSC

    • Kate Box

      Sydney Theatre Award Nomination, Best Actress in a Leading Role in an Independent Production, Dolores

    • Kate Box

      AACTA Award Nomination, Best Lead Actress in a Feature Film, The Little Death

    • Kate Cole

      Sydney Theatre Award , Best Actress in a Leading Role in an Independent Production, Grounded

    • Kate Cole

      Green Room Award Nomination, Theatre Companies - For Female Actor, Grounded (Red Stitch)

    • Lara Mulcahy

      TheatrePeople Pro Choice Award, Best Supporting Actress in a Musical , Les Miserables

    • Lucy Maunder

      Glugs Award Nomination, Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in a Musical, Heathers - Showqueen/Working M'ment/Hayes Theatre Co

    • Lucy Maunder

      Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical, Into the Woods

    • Lucy Maunder

      Green Room Award Nomination, Music Theatre - For Actress in a Supporting Role, Into the Woods

    • Lucy Maunder

      TheatrePeople Pro Choice Award, Best Supporting Actress in a Musical (limited run), Into the Woods

    • Meryl Tankard

      Best Short at the 2015 Adelaide Film Festival, Michelle's Story

    • Monica Zanetti

      AWGIE Nomination, Best Original Feature Film, Skin Deep

    • Susan Prior

      Sydney Theatre Award Nomination, Best Actress in a Supporting Role in a Mainstage Production, The Present

    • Susan Prior

      Film Critics' Circle of Australia Nomination, Best Actress in a Supporting Role, The Rover

    • Susan Prior

      AACTA Award , Best Supporting Actress in a Feature Film, The Rover

    • Tariro Mavondo

      Heart of Gold International Short Film Festival , Winner Best Film (Australia) , Home

    • TJ Power

      AACTA Award Nomination, Best Supporting Actor in a Feature Film, The Little Death

    • Wayne Harrison

      Glugs Award Nomination, Most Outstanding Production for Children by Justin Fleming, Shellshock - Riverside Theatres

  • 2014

    • Alice Keohavong

      AACTA Award Nomination, Best Supporting Actress, The Rocket

    • Alice Keohavong

      Beijing International Film Festival Nomination, Best Supporting Actress, The Rocket

    • Amanda Harrison

      Theatre People Pro Choice Award, Best Female Cabaret Performance, Up Close and Reasonably Personal

    • Ash Flanders

      Green Room Award , Cabaret - Writing , Special Victim

    • Ash Flanders

      Green Room Nomination, Cabaret - Artiste, Special Victim

    • Ash Flanders

      Green Room Award Nomination, Independent Theatre, for Writing, The Sovereign Wife

    • Ben Bennett

      Rob Guest Endowment , Top 6 finalist

    • Craig McLachlan

      Helpmann Award, Best Male Actor in a Musical, Richard O'Brien's Rocky Horror Show

    • Craig McLachlan

      Silver Logie Nomination, Most Outstanding Actor, The Doctor Blake Mysteries

    • Drew Livingston

      Sydney Theatre Award, Best Score or Sound Design of a Mainstage Production (with Steve Francis), Henry V (Bell Shakespeare)

    • Du Toit Bredenkamp

      Winner, Julie Michael Cabaret Competition, The 7:02pm Project (original cabaret)

    • Du Toit Bredenkamp

      Winner, Australian Voice Association, Student Encouragement Award

    • Emma Palmer

      Sydney Theatre Award Nomination, Best Actress in a Leading Role in an Independent Production, Constellations

    • Esther Hannaford

      Sydney Theatre Award momination, Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Musical, Miracle City

    • Francesca Savige

      Sydney Theatre Award Nomination, Best Actress in a Leading Role in an Independent Production, All's Well That Ends Well

    • Francesca Savige

      Sydney Theatre Award Nomination, Best Actress in a Supporting Role in an Independent Production, A Doll's House

    • John O’Connell

      Helpmann Award Nomination, Best Choreography in a Musical, Strictly Ballroom the Musical

    • Lior

      ARIA Award, Best Classical Album (with Nigel Westlake), Compassion

    • Lucy Maunder

      Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical, Grease

    • Lucy Maunder

      Glugs Award , Best Actress in a Musical, Grease

    • Lucy Maunder

      Sydney Critics' Award, Best Actress in a Musical, Grease

    • Monica Zanetti

      Austin Film Festival, Narrative Feature Honorable Mention, Skin Deep

    • Queenie van de Zandt

      Green Room Award Nomination, Music Theatre - For Actress in a Leading Role, Into the Woods

    • Ross Graham

      Sydney Theatre Award nomination, Best Lighting Design of an Independent Production, Sweet Charity

    • Stephen Anderson

      Sydney Theatre Award Nomination, Judith Johnson Award for Best Performance by an Actor in a Musical, Falsettos

    • Ursula Yovich

      Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Play, Mother Courage and Her Children

  • 2013

    • Amy Lehpamer

      Broadway World Sydney Winner, Best Female Actor in a Musical, Dirty Rotten Scoundrels

    • Amy Lehpamer

      Sydney Theatre Awards nomination, Best Female Actor in a Musical, Dirty Rotten Scoundrels

    • Ash Flanders

      Green Room Award , Theatre - Independent: Male Performer 'Cast', The Sovereign Wife

    • Ash Flanders

      Green Room Nomination, Theatre - Independent: Writing (with Declan Greene), The Sovereign Wife

    • Ben Bennett

      Rob Guest Endowment, Semi-finalist

    • Ben Bennett

      Showbiz International Future Prospect Award

    • Esther Hannaford

      Helpmann Award nomination, Best Female Actor in a Musical , King Kong

    • Graeme McRae

      Sydney Theatre Award, Best Actor in a Supporting Role in an Independent Production, Punk Rock

    • Ian Michael

      Outstanding Indigenous Artist, Melbourne Fringe

    • Lucy Maunder

      Glugs Award , Best Actress in a Musical, Noel & Gertie

    • Maeliosa Stafford

      Glug Award, Most Outstanding Production (director), The Seafarer

    • Peter Wilson

      Helpmann Award, with Sonny Tilders and Gavin Robins, for Outstanding Theatrical Achievement for the Design, Creation and Operation of King Kong - The Creature, King Kong

    • Sharon Millerchip

      Glug Award , Norman Kessell Memorial Award: Best Actress in a Play, Bombshells

    • Susan Prior

      Sydney Theatre Award, Best Actress in a Supporting Role in Mainstream Theatre, Small & Tired

    • Tony Bartuccio

      Helpmann Award Nomination, Best Choreography in a Musical, Chess

    • Tony Bartuccio

      Green Room Award, Choreography, Chess

    • Valerie Bader

      Glug Award Nomination, Norman Kessell Memorial Award for Best Actress, The Floating World

    • Valerie Bader

      Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Supporting Role in a Play, Australia Day

    • Wayne Scott Kermond

      Helpmann Award Nomination, Best Male Actor in a Musical, The Producers

    • Wayne Scott Kermond

      Green Room Award, Music Theatre - Actor in a Leading Role, The Producers

  • 2012

    • Amanda Harrison

      Helpmann Award Nomination, Best Actress in a Leading Role, An Officer and a Gentleman

    • Amy Lehpamer

      Helpmann Award nomination, Best Female Actor in a Musical, Rock of Ages

    • Amy Lehpamer

      Green Room Award nomination, Best Female Actor in a Musical, Rock of Ages

    • Amy Lehpamer

      Theatrepeople.com.au Award Winner, Best Female Actor in a Musical, Rock of Ages

    • Lior

      APRA/AGSC Screen Music Award, Best Original Song Composed for Screen, Hey Hootabelle (for Giggle & Hoot)

    • Maeliosa Stafford

      Glug Award, Most Outstanding Production, The Seafarer

    • Maeliosa Stafford

      Glug Award Nomination, The Normal Kessell Memorial Award for Best Actor, The Seafarer

    • Monica Zanetti

      Best Play, Sydney Fringe Festival , Still Seeking Other

    • Monica Zanetti

      Best Play, Sydney Fringe Festival, Still Seeking Other

    • Monica Zanetti

      Emerging Artist of the Year, ArtsHub

    • Moya O’Sullivan

      Glug Award, Seaborn Broughton and Walford Lee Life Achievement Award

    • Sharon Millerchip

      Sydney Theatre Award Nomination, Best Actress in a Supporting Role in a Musical, Love Never Dies

    • Susan Prior

      AACTA Award Nomination, Best Guest or Supporting Actress in a Television Drama, Puberty Blues

  • 2011

    • Ana Maria Belo

      Tropfest Women in Film, Winner, THINGS TO DO

    • Ben Bennett

      Ann McDonald Musical Theatre Scholarship

    • Esther Hannaford

      Helpmann Award, Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical, Hairspray

    • Kate Box

      Equity Award Winner, Outstanding Performance by an Ensemble Cast in an Australian Drama Series, Rake

    • Lucy Maunder

      Helpmann Award Nomiination, Best Actress in a Musical, Doctor Zhivago

    • Lucy Maunder

      Sydney Theatre Award Nomination, Best Actress in a Musical, Doctor Zhivago

    • Ursula Yovich

      Helpmann Award Nomination, Best Cabaret Performer, Magpie Blues

    • Ursula Yovich

      Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Play, Waltzing the Wilarra

    • Wayne Harrison

      Glugs Award, Hayes Gordon Memorial Award for Important Contribution to Theatre

  • 2010

    • Christina O’Neill

      Helpmann Award, Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical, Avenue Q, Christmas Eve

    • Esther Hannaford

      Green Room Award, Female Artist in a Featured Role, Hairspray

    • iOTA

      Helpmann Award, Best Cabaret Artist, Smoke & Mirrors

    • iOTA

      Helpmann Award, Best Original Score, Smoke & Mirrors

    • iOTA

      Helpmann Award, Best New Work, Smoke & Mirrors

    • Luke Joslin

      Helpmann Award, Best Male Actor in a Supporting Role in a Musical, Avenue Q

    • Luke Joslin

      Green Room Award, Best Featured Actor in a Musical, Avenue Q

    • Luke Joslin

      Sydney Theatre Awards Nomination, Best Actor in a Musical

    • Meryl Tankard

      Australian Dance Awards Outstanding Choreography and Outstanding Male Dancer, The Oracle

    • Queenie van de Zandt

      Glug Award, Best Actress, Beverly in Abigail's Party

    • Sharon Millerchip

      Sydney Theatre Award, Judith Johnson Award for Best Female Actress in a Musical, Chicago

    • Tariro Mavondo

      Australian Poetry Slam, National Finalist, Word Travels, Sydney Theatre Company

    • Tariro Mavondo

      Australian Poetry Slam, Victorian State Finalist, Word Travels

    • Ursula Yovich

      Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Musical, The Wizard of Oz, Dorothy

    • Veronica Neave

      Matilda Award Nomination, Best Actress in a Main Role, God of Carnage

  • 2009

    • Amanda Harrison

      Sydney Theatre Award Nomination, Judith Johnson Award for Nest Female Actress in a Musical, Wicked

    • Amanda Harrison

      Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Musical, Wicked

    • Amanda Harrison

      Green Room Award Nomination, Best Actress in a Musical, Wicked

    • Esther Hannaford

      Green Room Award, Female Artist in a Leading Role, Once We Lived Here

    • James Millar

      Green Room Award Nomination, Male Artist in a Leading role in Musical Theatre, Gutenberg! The Musical

    • James Millar

      Sydney Theatre Award Nomination, Gutenberg

    • James Millar

      Glugs Award Nomination, Gutenberg

    • Kate Box

      Green Room Award Nomination, Female Performer in Theatre - Companies', Horse Wife in 'Knives in Hens'

    • Queenie van de Zandt

      Green Room Award Nomination, Best Supporting Performer in Theatre, Women of Troy

    • Sharon Millerchip

      Helpmann Award, Best Female Actor in a Musical, Chicago

    • Sharon Millerchip

      Green Room Award Nomination, Best Female Artist in a Leading Role, Chicago

    • Tariro Mavondo

      Australian Poetry Slam, Victorian State Finalist, Word Travels

    • TJ Power

      WA Screen Awards (WASA), Nominated for Best Actor, Iris

    • TJ Power

      Equity Guild Awards, Nominated for Best Newcomer, A Midsummer Night's Dreame - Shakespeare WA

    • Ursula Yovich

      Helpmann Award Nomination, Best Actress in a Supporting Role in a Musical, Jerry Springer the Opera

    • Veronica Neave

      Helpmann Award, The Age I'm In

    • Wayne Scott Kermond

      MO Award, Musical Performer of the Year, Candy Man

    • Wayne Scott Kermond

      MO Award, Musical Performer of the Year, Guys & Dolls

  • 2008

    • Amanda Muggleton

      AFI Award Nomination, Best Guest or Supporting Actress in a Television Drama, Role: Kathy Booth

    • David Whitney

      Green Room Award Nomination, Music Theatre - Male Artist in a Featured Role, Damn Yankees

    • Lior

      ARIA Nomination, Best Indpendent Release, Corner of an Endless Road album

    • Lisa Kowalski

      Cystal Bear Award, Berlin Film Festival

    • Lisa Kowalski

      Best Short Film, Feel Good Film Festival

    • Natalie Hoflin

      Silver Logie Award Nomination, Most Popular Actress, Neighbours

    • Natalie Hoflin

      Gold Logie Nomination, Most Popular Personality on TV

    • Queenie van de Zandt

      Green Room Award Nomination, Best Cabaret Artiste, International Melbourne Comedy Festival season of I GET THE MUSIC IN YOU an evening with Han van de Stool

    • Queenie van de Zandt

      Glug Award, Best Supporting Actress, Izzy in Rabbit Hole

    • Sharon Millerchip

      Helpmann Award, Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical, Rocky Horror Show

    • Susan Prior

      Helpmann Award nomination, Best Female Actor in a Supporting Role in a Play, Riflemind

    • Veronica Neave

      Australian Dance Awards, TThe Show Is About People

  • 2007

    • iOTA

      Helpmann Award, Best Male Actor in a Musical, Hedwig and the Angry Inch

    • Lucy Maunder

      ASCAP/TDP Bound for Broadway Scholarship, New York

    • Natalie Hoflin

      Teen Choice Award, Dolly Magazine Queen of TV

    • Natalie Hoflin

      Gold Logie Nomination, Most Popular Personality on TV

    • Natalie Hoflin

      Silver Logie Nomination, Most Popular Actress, Neighbours

    • Queenie van de Zandt

      Aussie Theatre.com Nomination, Cabaret Show of the Year, Cabaret - in 12 Easy Steps

    • Queenie van de Zandt

      Aussie Theatre.com Nomination, Cabaret Artist of the Year, Cabaret - in 12 Easy Steps

    • Queenie van de Zandt

      Aussie Theatre.com Award, Best Female Actor in a Play, Izzy in Rabbit Hole

    • Sharon Millerchip

      Helpman Award Nomination, Best Female Actor in a Musical, Pippin

    • Ursula Yovich

      Helpmann Award, Best Female Actor in a Play, Tocky: Capricornia, Belvoir Company B

    • Vanessa Downing

      Nominated Best Actress, Sydney Theatre Critics' Award 2007, Bone

    • Veronica Neave

      Australian Dance Awards, Already Elsewhere

    • Wayne Scott Kermond

      MO Award, Dance Performer of the Year

  • 2006

    • Amanda Harrison

      Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Musical, Leader of the Pack

    • iOTA

      Green Room Award, Best Male Actor in a Musical, Hedwig and the Angry Inch

    • iOTA

      Sydney Theatre Critics' Award, Best Male Actor in a Musical, Hedwig and the Angry Inch

    • Josef Brown

      The 2005 Green Room Awards, Best Male Dancer (Nomination), Johnny Castle in Dirty Dancing

    • Josef Brown

      2005 Mo Awards, Best Male Performer (Nomination), Johnny Castle in Dirty Dancing

    • Lior

      ARIA Nomination, Best Blues and Roots Album, Autumn Flow album

    • Lior

      ARIA Nomination, Best Independent Release, Autumn Flow album

    • Lucy Maunder

      WAAPA Lesley Anderson Award, Best Showcase performance, WAAPA

    • Queenie van de Zandt

      Sydney Theatre Award Nomination, Best Cabaret, I GET THE MUSIC IN YOU an evening with Jan van de Stool

    • Susan Prior

      Slamdance, Grand Jury Award for Best Short Film, The Saviour

    • Ursula Yovich

      Sydney Theatre Critics Awards Nomination, Best Supporting Actor, Tocky: Capricornia, Belvoir Company B

    • Wayne Scott Kermond

      MO Award, Peter Allen Variety Performer of the Year

  • 2005

    • Amanda Harrison

      Green Room Awards Nomination, Oklahoma, Leader of the Pack

    • Amanda Muggleton

      Helpmann Award, Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical, Eureka - role: Mercedes Cortez

    • James Millar

      Green Room Award, Best Supporting Actor, Oklahoma

    • Josef Brown

      Australian Dance Awards, Best Performer In A Stage Musical, Johnny Castlle in Dirty Dancing

    • Lior

      ARIA Nomination, Best Male Artist, Autumn Flow album

    • Lior

      ARIA Nomination, Best Breakthrough Artist, Autumn Flow album

    • Lior

      ARIA Nomination, Best Independent Release, Autumn Flow album

    • Lucy Maunder

      Bill Warnock Award, Most Promising Student

    • Natalie Hoflin

      Logie Award, Best New Female Talent, Neighbours

    • Paul He

      AWGIE, Best Feature Film

    • Queenie van de Zandt

      Green Room Award Nomination, Female Artist in a Supporting Role, Vicki Nichols in The Full Monty - The Musical

    • Richard Piper

      Green Room Award, Male actor in a leading role, Daylight Atheist

    • Richard Piper

      Helpmann Award nomination, Best male actor in a play, Daylight Atheist

    • Sharon Millerchip

      Australian Dance Award Nomination, Outstanding Performance in a Stage Musical

    • Susan Prior

      Sydney Theatre Award nomination, Best Independent Production, Hurly Burly

    • Tony Bartuccio

      Green Room Award Nomination, Best Choreography in a Musical, Sunset Boulevard

  • 2004

    • Amanda Harrison

      Helpmann Award, Best Supporting Actor in a Musical, We Will Rock You

    • Christopher Brown

      Green Room Nomination, Male Actor in a Featured Role, Yet Each Man Kills The Thing He Loves (Eleventh Hour)

    • James Millar

      Sydney Cabaret Showcase

    • Josef Brown

      Dance Australia Critics Choice, Most Outstanding Dancer

    • Josef Brown

      Dance Australia Critics Choice, Most Interesting Australian Group or Artist

    • Olivia Pigeot

      AFI Award Nomination, Best Actress, A Cold Summer

    • Queenie van de Zandt

      Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical, Mrs Sowerberry in Oliver!

    • Ursula Yovich

      Bob Maza Fellowship, Awarded by the Australian Film Commission

    • Ursula Yovich

      Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Musical, Polly: The Threepenny Opera, the National

    • Victoria Haralabidou

      Thessaloniki Film Festival, Best Leading Actress, Brides